piątek, 4 października 2013

eighteenth birthday

My eighteenth birthday party wasn't the greatest. I have dreamt about a perfect party since... I don't even remember. I've made my mom broken. I've been looking for The Dress, I've cried a lot, I've asked my family for coming. All this have gone down the drain. The place was cool, the food was fine. The staff was worse but Mr. Waiter was really kind and not that old so it's OK. But all the rest have been sucked. My friends didn't have fun, I didn't have fun and my family didn't have fun too. All these money I could spend for my own flat or something like a trip to London or Paris even... and now I've got nothing besides few really bad pictures.

Moja osiemnastka nie należała do najfajniejszych. Marzyłam o niej odkąd pamiętam, spłukałam mamę. Szukałam sukienki, w której czułabym się jak księżniczka, napłakałam się i naprosiłam rodzinę by wpadła, a to wszystko na marne. Sala się udała, jedzenie też jak najbardziej w porządku. Z obsługą gorzej, ale pomińmy. Pan Kelner był bardzo miły i niewiele chyba starszy ode mnie, więc nic się nie stało. Tyle że cała reszta do luftu. Znajomi mi się nie pobawili, ja się nie pobawiłam i rodzina też się nie pobawiła. Tę forsę mogłabym sobie odłożyć na jakie mieszkanie albo fajną wycieczkę do Londynu, a może i Paryża nawet, a tak co? Zero odjechanych, wzruszających wspomnień, tylko kilka chwil uwiecznionych na złych fotografiach.

1 komentarz:

 1. Hello Zuza,

  I'm Valencia, the community manager of WhatIWear. I checked out your blog, and I think your style is awesome! It should be seen by more people! That's why I'd like to invite you to WhaIWear.com. With 900.000 page views a month, WhatIWear.com is the leading street style website in Asia. Plus, we're still growing, so it's perfect for rising fashionistas to have their chance to SHINE at the spotlight.

  Maybe you can post these pics as your first looks on WhatIWear? I bet our members will be rooting for you as well!

  We cannot wait to see your awesome style.
  Click www.whatiwear.com to get started.


  See you soon,
  Valencia
  Community manager

  OdpowiedzUsuń