poniedziałek, 25 listopada 2013

MATERIALS SCIENCE PART II

Len zaliczamy do włókien roślinnych, ponieważ pozyskiwany jest z łodygi lnu. Włókna te sprawiają wrażenie chłodnych w dotyku, w związku z czym ich izolacyjność jest bardzo dobra. Len szybko nasiąka wodą, lecz równie prędko oddaje ją do otoczenia. Len jest sztywniejszy i twardszy od bawełny, a co za tym idzie -  mniej przyjemny w dotyku, ze względu na zawartość kleju roślinnego.
Charakteryzuje go duża wytrzymałość, jako że włókna mokre kopią w tym przypadku tyłek suchym. Posiada natomiast niewielką rozciągliwość, żeby nie napisać - żadną, bo osiąga ona aż 2 %. Materiał jest więc gniotliwy. Jest jednak dobra wiadomość (dla mnie jedna z najważniejszych) - len się nie elektryzuje!

Prędziutko o właściwościach konserwujących, byśmy nie popełnili żadnych głupstw.
Dopuszczalne jest chlorowanie, gotowanie w 95. stopniach, kolorowe - w 60. Prasujemy w temperaturze do 200 stopni, najlepiej gdy jest lekko wilgotny. Można czyścić chemicznie i nie będzie katastrofą jeśli wysuszycie w suszarce.

Jako że pogoda pod psem, niedługo zacznie sypać śnieg, warto zaopatrzyć się w wyroby, które z całą pewnością będą nas ogrzewać. Nie chcemy żadnych ściem, skostniałych palców u stóp i innych, więc odłóżmy wszelkie akryle i różne takie, skupiając się wyłącznie na wełnianych swetrach.
Wełna jest włóknem zwierzęcym, co nie jest na pewno niczym zaskakującym. Nie będzie dla was również niczym nowym, jeśli napiszę, że im owca starsza, tym włókno sztywniejsze, więc najmilsze są te pozyskiwane z jagniąt. Są wówczas cienkie i szczególnie miękkie. Grubsze wełny mogą nawet podrażniać skórę.
Wełna zatrzymuje ciepło! Przede wszystkim taka jej fucha. Co do higroskopijności - szybko przyjmuje wilgoć w postaci pary. Przez długi czas jest nieprzepuszczalna dla kropli wody. Długo schnie.
Ma całkiem niezłą wytrzymałość, niestety, mniejszą niż spotyka się u innych surowców, opisywanych zresztą wcześniej. Jest jednak bardzo rozciągliwa, sprężysta, natomiast tutaj już musimy się liczyć z tym, że się elektryzuje. W niewielkim stopniu, ale jednak robi to.
Z wełną jest tak, że jeżeli nie obchodzisz się z nią odpowiednio, możesz się z jakimś sweterkiem pogniewać, nakrzyczeć na panią ekspedientkę, żądając zwrotu pieniążków, a to niekoniecznie może być wina sklepu, ale twoja. Pierzemy ją ręcznie, w letniej wodzie, ewentualnie w 30 stopniach, ale i to jest dość ryzykowne. W żadnym wypadku nie chlorujemy, możemy czyścić chemicznie. Nie suszymy (przykro mi, nawet na kaloryferze). Żelazko ustawiamy na 150 stopni (ze dwie kropki), najlepiej pod zwilżoną ścierką.

____________

Flax is included to vegetal fibers because it is received from Linum stem. These fibers seem cold in touch so their insulation is very good. Flax absorbs water fast but it gives it back to environment equally quickly. Flax is more tense and harder than cotton so it's less pleasurable in touch.
It is characterized by high durability. Flax is not tensile so the material is easy to squish. And the most important thing to me - it is antistatic.
OK, there is something I need to tell you about taking care of this fiber. First of all, there is OK to disinfect with chlorine and lauder in high temperature (like 95. degrees or 60. if we talk about colorful things). We do the ironing at temperature to 200. degrees when it is a little damp. It is cool when we want to clean this in chemical way and it wouldn't be a disaster if we dried it.

As you probably can see, the weather is completely horrible and we should think about warm clothes, don't you think? We don't want to have frozen fingers so we will have to put off all acrylic sweaters and other things which definitely won't help us. All we need is...
Wool is received from sheep what is not really surprising. It also won't be something new if I tell you that sheep the younger, the better. Lamb have more delicate wool and these received from older sheep can even displease your skin.
Like I said, wool keeps warmth and it dries really slowly.
Wool has right durability but not that great as the other fabrics. However it is tensile and elastic but in this case you need to take into account that is picks up static.
If you don't take care of wool properly you can even argue with shop assistant over your new sweater, a scarf or something. And not always is her fault, but yours. We need to lauder in hands, in almost cold water. We don't disinfect with chlorine, but we can clean it in chemical way. We can't dry it (even on a radiator). We do the ironing but under damp dishcloth or something.

2 komentarze:

  1. Obserwuję Twojego bloga od pierwszego postu. Długo czekałam na kolejną notatkę. Proszę, wstawiaj je częściej, niekoniecznie o materiałach czy oufitach, pisz o wszystkim :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Postaram się. Bardzo dziękuję za miłe słowa! :)

      Usuń